Šteti li vegetarijanstvo mojem zdravlju?

 

 

 

 

Odgovor nutricionista

Ovisno o tome jesi li striktni vegatarijanac – vegan (jedeš li namirnice isključivo biljnog podrijetla), laktovegetarijanac (jedeš li i mliječne proizvode), lakto-ovovegetarijanac (jedeš li i mliječne proizvode i jaja), ili jesi li pesco-vegetarijanac (jedeš i ribu), postoje različiti odgovori na ova pitanja.

U današnjoj prehrani koja se bazira na crvenom mesu i velikoj količini procesirane hrane, vrlo je pozitivno težiti prehrani koja se temelji na hrani biljnog podrijetla. Naime, u prosječnoj je prehrani 21. stoljeća slab unos dijetalnih vlakana, vitamina i minerala te takozvanih fitonutrijenata – hranjivih tvari koji se nalaze u namirnicama biljnog podrijetla, kao što i samo ime govori.

Činjenice govore da je u prosjeku manji postotak vegetarijanaca koji imaju povišeni krvni tlak, manje je pretilih vegetarijanaca u odnosu na one koji baziraju svoju prehranu na (crvenom) mesu i neintegralnim namirnicama. Naravno, neki vegetarijanci koji nisu dovoljno isplanirali svoju prehranu, unose previše ugljikohidrata te time i sami počinju imati prekomjernu tjelesnu težinu.

Naglašavam kako vegetarijanstvo može biti dobar način prehrane i života, ali samo ako je takva prehrana dobro isplanirana i uravnotežena.

Rba i fermentirani mliječni proizvodi

S druge strane, upozorio bih kako mnogi kreću u vegetarijanski način prehrane posve neodgovorno prema svojem tijelu i zdravlju, zanemarujući osnovne principe prehrane. Naime, nonšalancija i neodgovornost u smislu neplaniranja vegetarijanske prehrane ima itekakvog utjecaja na objektivno zdravstveno stanje.

Ukoliko nisi striktni vegetarijanac, u svoju prehranu bi trebala uključiti ribu, naročito plavu kako bi osigurala dovoljnu količinu, za život nužnih, masnih kiselina. Naravno, dobar izvor tih bitnih nutrijenata su i laneno, bučino i maslinovo ulje, zajedno s nekim algama.

Unos ribe u poluvegetarijanstva se preporučuje kako bi sa 100 postotnom sigurnošću mogla znati da unosiš dovoljno proteina. Od nevegetarijanske prehrane savjetujem ti i konzumiranje fermentiranih mliječnih napitaka (probiotički jogurti, kefiri) zbog vrlo pozitivnog probiotičkog učinka na zdravlje probavnog sustava.

Možeš biti i potpuni vegetarijanac bez da dođe do ozbiljnih posljedica za zdravlje, no uz redoviti angažman i dobru samoedukaciju i prehranu.

 

 

 

 

 

 

Komentariši